Už podruhé jsem měl možnost navštívit domácí utkání Twente Enschede, týmu, který hraje první holandskou ligu nazývanou eredivise.

Na utkání s Groningenem jsme přijeli vlakem. Twente má stadion za městem a vlakem z hlavního nádraží jste tam za 4 minuty. Vlak na utkání jezdí nejméně každých 15 minut a nebyl ani zcela zaplněn. To bylo asi způsobeno tím, že jsme jeli celkem pozdě. Většina fanoušků už byla u stadionu. Před utkáním jsme se totiž zastavili ve městě v baru Jansen & Janssen na předzápasové pivko Grolsh.

Vyprodaný stadion Grolsh Veste

Ochoz s občerstvením a toaletami

Měli jsme zakoupeny vstupenky dopředu. Zájem o fotbal je v Enschede dlouhodobě velký a tak kapacita stadionu 30 tisíc míst bývá dlouho dopředu zaplněná. Na dobré permanentky se čeká několik let. Vstupenka na podélnou tribunu do horního patra do sektoru 316 stála 30 Euro (Díky Radku!). Před vstupní bránou C, jejíž název byl uveden na vstupence, byla hodně dlouhá fronta. Ubíhala ale celkem rychle. Po průchodu turniketem nás čekala celkem standardní bezpečnostní kontrola.

Po schodišti jsme vystoupali snad do pátého patra a byli jsme na dlouhé chodbě, kde byly stánky s pitím a jídlem, toalety a vchod na tribunu. Ještě jsme si stihli koupit pivo – samozřejmě Grolsh a do hlediště jsme přišli zároveň s příchodem hráčů na trávník.

Přivítal nás sborový zpěv písně You newer walk alone a bouřlivá atmosféra. Klubu se v letošní sezóně daří a drží se v těsném závěsu za vedoucí čtyřkou Alkmaar, Ajax, PSV a Feyenord. V domácím červeném dresu bohužel nenastoupil se zdravotními problémy bojující Sadílek i po červené kartě v Rotterdamu absentující Václav Černý.

Ofenzivní fotbal

Stadion Twente Enschede

Fotbal v Holandsku je rychlý, ofenzivní. Diváci chtějí vidět góly a týmy se snaží jim je nabídnout. Ofenzivní běhavé pojetí fotbalu je samozřejmostí. Domácí Twente Enschede se v první půli trochu herně trápí a připomínají Slavii posledních dní. Mají převahu, s míčem kombinují. Chybí ale přesnost v kombinaci, moment překvapení a přesné zakončení. Několik střel končí vedle, jedna na břevnu, zbytek pochytá hostující gólman. Během první půle se několikrát ošetřovalo a rozhodčí nastavuje 6 minut.

Ve druhé půli domácí zapnou na vyšší obrátky a po brzkém prvním gólu Virgila Misidjana přidají další dva a mají několik dalších krásných šancí. Po samostatném úniku ve kterém míč po střele domácího útočníka van Wolfswinkela skončil na břevnu, tyči a brankové čáře, vstupuje do hry videorozhodčí VAR. Gól nesignalizuje rozhodčí v živém zápase a ani po přezkoumání videem. No goal. Bylo to jen jednou v celém utkání kdy vstoupil do hry VAR a povšiml jsem si toho. Zdržení bylo asi půl minuty.

Předvedeným výkonem mě zaujal domácí stoper Mees Hilgers, defenzivní záložník Ramiz Zerroujki a už zmíněný křídelník Virgil Misidjan.

Atmosféra a fandění

Atmosféra na stadionu Twente Enschede byla parádní. Že to není žádná výjimka, potvrzuje už zkušenost z mé první návštěvy vloni. I když třeba na Slavii tribuna sever fandí skutečně hlasitě, rozdíl mezi 19 a 30 tisíci diváky je obrovský. Zde navíc hodně fandí i obyčejní diváci na podélné tribuně. V hledišti potkáte staré, mladé, ženy, muže. Dětí je zde opravdu hodně, na fotbal chodí celé rodiny. Chodit na fotbal v Enschede je učiněná radost. Jen nevím jestli je to všeobecný stav v Holandsku, ale řekl bych, že ano. Během utkání byla k vidění jedna malá pyrotechnika domácích, jinak nic.

Domácí vlajkonoši mají opravdu hodně chorálů, dokonce s nimi vydali i CD nosič, který je k dispozici k poslechu na Spotify. Tempo udávají hned čtyři bubeníci, kteří mají stanoviště na schodišti uprostřed tribuny za brankou. Jeden takový chorál rozjeli na rozhodnutého stavu 3:0. Celý stadion si notoval chytlavou melodii. Jak jsem později zjistil byla posměškem k soupeři, jehož fanoušci nezůstávali za těmi domácími v ničem pozadu. Přijel jich plný sektor.